Kongres Innowacyjnej Gospodarki – wrażenia i kluczowe wnioski z uczestnictwa

By |Categories: Innowacje i przedsiębiorczość|

Właśnie wkrótce odbędzie się Kongres Innowacyjnej Gospodarki organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą. Skłania mnie to do refleksji i przypomina wnioski z  poprzedniego Kongresu 2012. Głównie uczestniczą w nim przedstawiciele Państwa, nauki, także biznesu. Są obecni również przedstawiciele polskich startupów oraz menedżerowie. Wspaniałe jest to, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny także każdy może łatwo zorientować się dokąd zmierza świat i Polska, a może nawet wpaść na pomysł biznesowy.

Moje wnioski wnioski z poprzedniego Kongresu m.in. zostały zaindukowane spontaniczną wymianą myśli co aktywniejszych uczestników, np. prof. Turskiego – Przewodniczącego Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Oryginalne przemyślenia są cały czas w cenie i mają szczególną wartość.

Oto garść mych refleksji:

  1. Wszyscy mówią o statystyce innowacji, tzn. że powinno być ich więcej. Nikt natomiast nie mówił o jakości innowacji. Nieco jest to przerażające – choć z perspektywy Państwa to jedyny wskaźnik, którym można mierzyć innowacyjność. Z kolei w biznesie realizowanie dużej ilości innowacji, która nie niesie wartości, nie skutkuje komercjalizacją i konkurencyjnością jest już drogą przeszłości – obecnie zgubną.
  2. Prezes Orange (Grupy TP S.A.) – Pan Maciej Witucki – proponował żeby przestać rozmawiać o innowacyjności, bo to wyświechtane słowo i zacząć rozmawiać o KONKURENCYJNOŚCI. Jest to kluczowe dla sukcesów polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorców.
  3. Brak było mowy o przywództwie -w mojej opinii nikt nie rozumiał, że innowacje biorą się z wysokiej jakości zdyscyplinowanego przywództwa, wizji, także odwagi. Może wkrótce zaczniemy to rozumieć… Wspomniano natomiast, że liderzy środowisk i różni aktywiści mają trudność współpracy ponieważ każdy chce przewodzić i każdy ma ambicje przewodzenia wszystkim. Czyżby brakowało kultury współpracy? Wychowani na filozofii samodzielnego zdobywania wykształcenia możemy z tym mieć oczywisty problem w skali narodowej. I tak to się właśnie przedstawia.
  4. Za to nie umiemy pracować zespołowo. Wielokrotnie dochodzono do wniosku podczas Kongresu, że chcąc zadbać o Nasze losy potrzebujemy zadbać o odpowiednie nauczanie dzieci i TO OD SAMEGO PRZEDSZKOLA.
  5. Polacy umieją (ciężko) pracować i to jeden z naszych atutów na rynku międzynarodowym
  6. Etyka – pojawił się też wątek prowadzenia biznesu w trudniejszych czasach i rola zaufania w partnerskiej współpracy. Bardzo cieszy, że wraz za całym światem, również w Polsce się o tym mówi. Dobrze, jak na początek…

Może najlepiej jak o Kongresie Innowacyjnej Gospodarki opowie Tobie sam Pan Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Podziel się z innymi oraz zostaw komentarz :)
  • email