Każde społeczeństwo dość stereotypowo ujmuje bogatych. Im bardziej biedne tym bardziej zbliża się to do obrazu XIX wiecznych fabrykantów – wyzyskiwaczy.  Oddaje to zapewne etap rozwoju świadomości danego społeczeństwa.

A może „błogosławiony bogacz” to lepsze określenie? Czy wszyscy „święci” w Biblii byli bardzo zamożnymi ludźmi?

Czym się różnią ludzie bogaci od biednych

Tradycyjnie amerykanie prowadzą wiele badań. Ustalono, że podstawowa różnica między biednym a bogatym to SPOSÓB MYSLENIA. Co to oznacza?

Kryterium Bogaci Biedni
Z kim przebywają Bogaci z bogatymi Biedni z biednymi
1 miejsce ważności Pieniądze Rzeczy
2 miejsce ważności Rzeczy Pieniądze

Jak widać można to podsumować tak: „Biedny ma 50-calowy telewizor i długi, a bogaty ma bibliotekę”.
Oto idea chęci przedsiębiorczości.

Bogaci też płacą najpierw sobie. Przykład tego typu myślenia możesz zobaczyć tutaj.

 

Jeżeli ktoś chce szuka sposobu i stać go na wyrzeczenia. Ale stać go tylko wtedy jeżeli wie, czego chce. Takie proste? Naprawdę chce z głębi serca. Właśnie tak. Bogactwo jest napędzane PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ. Nie tylko bogactwo przedsiębiorców, bo przecież Ci przedsiębiorcy zatrudniają utalentowanych mniej lub bardziej pracowników.

Co prawda z bogactwem jednych i drugich różnie bywa. Często u przedsiębiorców sytuacja wygląda tak, że ich zobowiązania równają się wartości majątku firmy. Dwutygodniowe zatrzymanie firmy może oznaczać bankructwo. To duża odpowiedzialność i dużo zmartwień. Popatrz na porównanie rodzajów działalności.

Aktywa, pasywa

Definicja księgowa jeszcze z nikogo nie uczyniła bogacza, za to definicja wg. Roberta Kiyosakiego, owszem.

Jego zdaniem AKTYWA to to, co wkłada pieniądze do portfela, a PASYWA, to to co wyjmuje je z portfela.
W związku z tym dom w którym się mieszka nie należy do aktywów tylko jest kosztem. Podobnie samochód, który nie zarabia też jest kosztem, łódź.

Wzór na zamożność jest prosty: Kupuj  AKTYWA.
Sprawiaj żeby to pieniądze pracowały a nie Ty.

Tradycja bogactwa

Za oceanem tradycja bogactwa i przekazywania spadków (tak, mają co przekazywać) obejmuje co najmniej kilka pokoleń. W naszej kulturze jesteśmy przedsiębiorcami w zasadzie od zaledwie ok.  20 lat. To duża różnica. Za to jest dużo przedsiębiorczości wśród Polaków. Mówi się, że ok. 5-6%, podczas gdy w USA ok. 1%. Jak się zastanowić to widać i nie bez znaczenia jest to, że mikro i mini przedsiębiorstwa ciągną gospodarkę.

Kim są współcześni milionerzy

Dość dobrze zostało to ujęte w książce pt.

Podstawowa definicja (dość luźna): to osoba, której majątej wycenia się na przynajmniej milion, w naszym przypadku PLN. Wielu warszawiaków pod to podchodzi także to nie jest nie wiadomo co. Kolejnym przybliżeniem jest to Ci, co zarabiają przynajmniej 1 mln roczni e. Czas by padło pytanie: A czy przed opodatkowaniem czy po opodatkowaniu. Przyjmij cokolwiek. Masz lub zarobisz milion, jesteś milionerem.

Ile jest takich ludzi i jacy są posłuchaj z wykładu jaki odbył się podczas na podstawie książki pt. „Miolioner next door”, polski tytuł „Sekrety Amerykańskich milionerów” Sekrety-amerykańskich-milionerówa  Wyobraź sobie, że amerykanie nie mają zielonego pojęcia kim są współcześni milionerzy a to ich sąsiedzi. Wszyscy mają wyobrażenie, że „przecież to są ludzie z telewizora”. A to nie prawda. Zresztą sam pomyśl.

Fajnie podsumowała książkę Wanda Loskot.

Jak jest w Polsce?
„47 proc. ankietowanych przez Gfk Polonia uważa, że do bogactwa można dojść uczciwą pracą”. Do bogatych zaliczyło się 2 mln osób, faktycznie ponad milion ma ok. 100 tysW 2008 roku zaledwie 13 tysięcy Polaków osiągnęło dochód przekraczający milion złotych

Jan Fijor – Portret Milionera- Myśleć Jak Milionerzy

Podziel się z innymi oraz zostaw komentarz :)
  • email