Co to jest środowisko? To wszystko co Cię otacza i bez czego nie możesz żyć. Ty na nie oddziaływujesz i ono oddziałuje na Ciebie. W czasach antycznych było to coś, co było dostępne za darmo. Dziś już tak nie jest. Potrzebujesz pieniędzy by mieć dostęp do … środowiska, do życia.

Filozofowie do tej pory spierają się czy ŚRODOWISKO to jest coś na co ma na Ciebie najmniejszy wpływ? Czy może wręcz przeciwnie – otoczenie (choć dziś to dużo więcej niż samo ŚRODOWISKO) determinuje Ciebie dużo bardziej niż myślisz i kształtuje całego Ciebie. Piękna pragniemy doświadczać w każdej postaci… Poczynając od designu twoich talerzy a kończąc na wpływie otoczenia na Twoje ciało… Czy to też może być piękne?

Powietrze

Tak, za powietrze jeszcze na szczęście nie płacimy. Choć gdyby się tak przyjrzeć kto dopłaca do emisji spalin… jakie kraje i dlaczego. Okazuje się też, że już od dawna istnieją urządzenia, które polepszają jakość powietrza. W czasach antycznych powietrze to był ETER, prana podstawowe źródło energii człowieka… także w kategoriach duchowych. No i tak jest – choć w naszej cywilizacji zachodniej o tym zapomnieliśmy. Pierwsze co robimy na świecie to wdech a ostatnią rzecz w życiu to wydech. Oddech jest też kluczem do naszego umysłu i spokoju.

Woda

Zapewne wiesz, że woda jest niezbędna do życia…
W Polskich warunkach nie czujemy ‚problemu wody’ choć zaledwie 1%  nadaje się do spożycia (klasa pierwsza). Czy myślisz, że to ją spożywasz i masz ją w kranie? Nic bardziej błędnego. Pijesz zanieczyszczoną wodą poniższych klas ponieważ od zawsze zakłady wodociągowe pobierają wodę ze źródeł które mają, czyli istniejących rzek. Uświadom sobie też, że w 1 litrze jest 1000 mg trujących związków, odpadów i innych substancji o niezbadanym oddziaływaniu na człowieka. Oznacza to, że w ciągu roku masz w sobie kilogram takich substancji, choć część z nich wydalisz. Czy myślisz, że mają na Ciebie wpływ? Czy myślisz, że wytrzymasz 20 lat korzystania z takiej wody? Tak? Nie?
Klasa druga (6%) to woda nadająca się do hodowli zwierząt i celów rekreacyjnych. Klasa trzecia (33%) to woda nadająca się do zaopatrywania zakładów przemysłowych i nawadniania pól.  Wody pozaklasowe to 60% i nie odpowiadają żadnym normom.
Jest coraz mniej wody słodkiej na całym świecie, wody gruntowe są zanieczyszczane. Różnice w dostępności wody na całym świecie są znaczne, a zasilanie miast powoduje opadaniu stanów rzek, jezior i oceanów.

Chemikalia

Jak często używasz w domu różnych substancji chemicznych? Myślisz, że na ciebie nie działają? Czy gdyby nie działały używałbyś ich? A jak myślisz co się dzieje z tym substancjami? Niech zgadnę. Wypuszczasz je z wodą do umywalki, zlewu, sedesu, kosza na śmieci.
Czy myślisz, ile ludzi na świecie, z Twojego miejsca zamieszkania/miasta robi to samo co Ty?
A co się dzieje potem? Trafiają do rzeki? A potem Ty to pijesz z kranu? Lepiej uświadom sobie co się dziej…

Nie wiem czy wiesz, ale terapie hormonalne, których używają kobiety i w ogóle coraz więcej ludzi mają wpływ na to jakie dzieci rodzą się (a zwłaszcza mężczyźni). Hormony te pływają w naszych rzekach. Podobnie jak coraz więcej leków psychotropowych, anty-depresantów, narkotyków. Taaak, to wszystko wydalone z moczem innych ludzi. Klasyczne chemikalia to przy tym pikuś.

Śmieci

Tutaj najlepiej wiesz jak to wygląda w Twojej okolicy. Pomysł produkowania dużej ilości śmieci, potem ich gromadzenia chyba nie jest najlepszy. Te zgromadzone potrafią np. zanieczyścić wody gruntowe.

Smog elektromagnetyczny

Czasem dochodzą Nas wieści o kolejnych badaniach i powodowaniem nowotworów przez telefony komórkowe. Myślenie o tym w ten sposób Nam nie pomaga. Tymczasem nie rozstajemy się z naszymi milusińskimi (telefonami!) nawet podczas snu, w toalecie, itp. To Nasi nowi przyjaciele. Czasem mamy ich więcej.

Wpływ na zwierzęta

Na co dzień mamy najczęściej do czynienia z owadami i to tymi ewidentnie ‚niby niepotrzebnymi’: komary, mrówki. Jednak ewidentnie jest oczywiste, że do normalnego funkcjonowania potrzebujemy np. pszczół. Pszczoły zapylają co najmniej 80% owoców  i warzyw. Ostatnio wyginęła ich znamienita większość. Podobno są też badania, które mówią, że anteny wysokiej mocy i ich promieniowanie zakłócają sposoby orientacji w przestrzeni pszczół i nie potrafią one wrócić do ula/domu.

Dlaczego o tym piszę? Czy nie wydaje się Tobie, że możemy i potrzebujemy to inaczej wymyślić?

 

Podziel się z innymi oraz zostaw komentarz :)
  • email